REPUBLIKA E SHQIPERISE
BASHKIA LEZHE
HOME » LAJME » 
08/04/2014
  Ne kuader te 8-Prillit, Dites Nderkombetare te Komunitetit Rom edhe ne qytetin e Lezhes u zhvilluan veprimtari te shumta, ne fokus te te cilave ishin traditat, arti, kultura, kenga e vallja  e ketij komuniteti. Me kete rast ne sallen e koncerteve te pallatit te kultures “Ded Ndue...
07/04/2014
  Bashkia e Lezhes, ne kuader te punes sistematike dhe perpjekjeve te vazhdueshme qe ben per te nderuar e sjell ne vemendje njerzit qe i kane sherbyer ketij qyteti duke kontribuar ne kulturen dhe traditen e tij ka perkujtuar, pas vdekjes, 75-vjetorin e lindjes se Artistit te Meritar Ded Ndue...
02/04/2014
  Nė Ditėn Ndėrkombėtare tė Autizmit, Qėndra e Zhvillimit Ditor – institucion nė varėsi tė Bashkisė Lezhė, organizoi njė seminar gjithpėrfshirės dhe ndėrgjegjėsues mbi kėtė sindromė. Pjesėmarrės nė sėminar ishin pėrfaqėsues tė institucineve lokale, drejtues dhe nxėnės tė shkollave...
31/03/2014
  Nė  Galerinė e Arteve, pranė  Pallatit tė  Kulturės  " Dedė Ndue Lazri " u organizua Ekspozita "Piktori i vogel" e cila pati si qėllimin promovimin e protagonistėve tė saj, piktorėve  tė  vegjėl tė cilėt i dhuruar qytetit ngjyrat pranverore. Nė kėtė...
28/03/2014
  Me 28 mars 2014 tek Memoriali i Heroit Tonė Kombetar "Gjergj Kastrioti" Skėnderbeu, njė grup me pėrfaqėsues nga shum vende tė Botės (si Amerika, Gjermania, Suedia, Norvegjia etj ) bėri ndalesėn e radhės. Bashkia Lezhė bėri pritjen e tyre me njė atmosferė festive, organizuar nga...
28/03/2014
  Nė kuadėr tė projektit  Adriastorical Lands  - "Histori , Kulturė, Turizėm dhe Artizanat Antik nė terriotorin Europian tė Adriatikut " - mundėsuar nga  Ipa Adriatic, tė cilin Bashkia Lezhė po e aplikon me sukses prej 3 vitesh nė bashkėpunim me partneret Italian,...
21/03/2014
  Ne strategjine e saj te zhvillimit Bashkia e Lezhes prioritet ka mbrojtjen e mjedisit dhe shtimin e siperfaqeve te gjelberta, permes mbjelljes se pemeve dekorative dhe fidanve pyjor. Rehabilitimi i siperfaqeve pyjore ne zonat e demtuara eshte pare si detyre emrgjente.Per zbatimin e...
14/03/2014
  Kalaja Mesjetare e qytetit te Lezhes ne Diten e Veres, ka patur me shume vizitore se asnjehere tjeter. 14-Marsi eshte festuar ne mjediset e saj te brendeshme, ku veē banorve te qytetit, nxenes shkollash, te rinj e te reja, kishin ardhur per te festuar kete dite-ndarje me dimrin e ketij viti...
09/03/2014
Bashkia e qytetit te Lezhes ka perkujtuar 70-vjetorin e lindjes se poetit Ndoc Gjetja, i cili u nda nga jeta 4-vite me pare. Te aferm te familjes se poetit, krijues, shkrimtare, artist, studiues, drejtues te pushtetit lokal dhe qytetar te Lezhes, te mbledhur ne biblioteken “Gjergj Fishta” kane...
08/03/2014
  Dita Ndėrkombėtare e Gruas festohet nė shumė vende tė botės. Kjo ėshtė njė ditė kur grave dhe vajzave u njihen arritjet e tyre pa marrė parasysh ndarjet, qoftė kombėtare, etnike, gjuhėsore, kulturore, ekonomike apo politike. 8 marsi ėshtė njė rast pėr tė shikuar prapa nė luften dhe...